Služba obiteljske medicine
Voditelj Službe
doc. dr. sc. Edita Černy Obrdalj, spec. obiteljske medicine
e-mail: edita.cerny-obrdalj@dzmostar.com
Glavni tehničar Službe
Igor Maslać, magistar fizioterapije
e-mail: igor.maslac@dzmostar.com
telefon: 036/335-583
Odjel obiteljske medicine s patronažom organiziran je kroz rad 36 timova obiteljske mediicne koji pružaju zdravstvenu zaštitu stanovništvu koje gravitira Domu zdravlja Mostar, točnije njegovim registriranim korisnicima. Timovi rade na 18 lokaliteta u gradu i prigradskim naseljima. Najveći broj timova (10) radi u središnjoj zgradi Doma zdravlja.
Tim obiteljske medicine sačinjava liječnik (specijalist obiteljske medicin ili liječnik s dodatnom edukacijom iz obiteljske medicine) i jedna ili dvije medicinske setre/tehničara (s dodatnom edukacijom iz obiteljske medicine), koji pružaju neprekidnu zdravstvenu zaštitu registriranim pacijentima starijim od 6 godina. Zdravstvena zaštita se provodi kroz rad u ambulanti i u kućnom liječenju. Jednom tjedno (prema postojećem rasporedu) pacijentima je omogućeno vađenje uzoraka krvi u ambulanti i prijevoz uzoraka krvi i urina do laboratorija.
Zdravstvena zaštita koja je obuhvaćena obiteljskom medicinom podrazumijeva:
- zdravstveno savjetovanje i promicanje zdravlja,
- preventivne preglede,
- ambulantne preglede i dijagnostiku,
- praćenje kroničnih bolesnika,
- propisivanje terapije,
- upućivanje na dodatne preglede,
- dijagnostiku i bolničko liječenje,
- zbrinjavanje hitnih stanja,
- kućno liječenje
- obradu i upućivanje na procjenu radne sposobnosti
- izdavanje liječničkih uvjerenja, doznaka za bolovanje, obrazaca za santiarne naprave i ortopedska pomagala prema postojećim pravilnicima
Zdravstvena skrb provodi se u ambulantama i kučnom liječenju u prvoj i drugoj radnoj smjeni. Zdravstvenu uslugu bolesnik može dobiti kod svog izabranog liječnika, a u slučaju akutnog (neodgodivog) zdravstvenog problema uslugu može dobiti i u zamjenskoj ambulanti koja je navedena u radnom vremenu ambulante.
Subotom i nedjeljom bolesnici mogu dobiti uslugu u središnjoj zgradi Doma zdravlja po postojećem rasporedu istaknutom u radnom vremenu amblante.
Pregledi i kućne posjete, kao i propisivanje kronične terapije se telefonski zakazuju. U slučaju akutnog stanja pacijent će biti primljen istoga dana, a za slučaj hitnog stanja, kada pacijent nije u mogućnosti doći do ambulante, potrebno je pozvati službu hitne pomoći. Pri telefonskom zakazivanju ili dolasku u ambulantu, medicnskoj sestri je potrebno navesti osnovne podatke o zdravstvenom problemu ili zdravstvenoj potrebi kako bi bolesnik dobio pravovremenu i kvalitetnu zdravstvenu uslugu na obostrano zadovoljstvo.